Obsah

ZPRÁVY PND TV 2018

ARCHÍV ZPRAVODAJŮ

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Ptáte se nás ...

Dotaz:

Dobrý den,

ve více vchodovém domě došlo k neshodám mezi úklidovou službou a některými vlastníky. Namísto firmy tak uklízí ve 3 vchodech jeden z vlastníků, který nemá živnostenské oprávnění. Může společenství vlastníků na tyto 3 vchody uzavřít s vlastníkem dohodu o provedení práce? A co z takového vztahu pro SV vyplývá za povinnosti?

Odpověď:

Společenství vlastníků (SV) má právo nechat uklízet jednotlivé vchody různými společnostmi, či vlastníky.

Společenství vlastníků může s vlastníkem uzavřít dohodu o provedení práce (DPP). Rozsah práce, na který se dohoda uzavírá, nesmí přitom být větší než 300 hodin v kalendářním roce. V dohodě musí být uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá. Obvykle se jedná o kalendářní rok.

DPP vzniká pracovně právní vztah, kde SV je zaměstnavatelem a vlastník zaměstnancem. Z toho vyplývají některé povinnosti SV týkající se daně z příjmu fyzických osob, sociálního zabezpečení, případně zdravotního pojištění.

Dále musí být pracovník proškolen k BOZP a hygienickým předpisům. Následně je třeba dodržování předpisů kontrolovat a průběžně pracovníka doškolovat. Veškeré pracovní a ochranné pomůcky zajišťuje zaměstnavatel, tj. SV. Rovněž je třeba zdůraznit, že škoda způsobená pracovníkem jde na vrub SV, které následně může vyžadovat náhradu po pracovníkovi.

A v neposlední řadě může dojít i k pracovnímu úrazu, což znamená nemocenskou pro pracovníka a problém s úklidem pro SV.

Proto je dobré zvážit všechna pro a proti, než se provede změna, která na dlouhou dobu zatíží administrativu SV.

Odpovídal: Ing. Vladislav Hrdlička, Pro náš dům, z.s.

Vaše dotazy nám zasílejte na info(zavináč)pronasdum.cz